Ustalenie 50% kosztów uzyskania przychodu pozwalała na zmniejszenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy i dzięki temu zwiększenia wysokości pensji netto pracownika.
Takie podwyższone koszty można zastosować w związku z:
“– zapłatą twórcy za przeniesienie prawa własności: wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
– opłatą licencyjną za przeniesienie prawa stosowania: wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
– opłatą licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.”
Osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, umowę o przeniesienie prawa własności wynalazku lub innej podobnej korzystające z 50% KUP (dotyczy honorarium autorskich) musza pamiętać, aby w umowie zostało wyszczególnione honorarium autorskiego od innych składników wynagrodzenia. Koszty uzyskania przychodów oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe i określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
Granica limitu przy 50%kosztach uzyskania przychodów wynosi 85 528zł.
Z 50% kosztów uzyskania przychodów mogą skorzystać osoby uzyskujące przychów z działalności m.in. : publicystycznej; artystycznej (w dziadzinie np. sztuki aktorskiej, estradowej, cyrkowej); twórczej w zakresie architektury, inżynierii, wzornictwa, programów komputerowych, scenografii, dziennikarstwa; muzealniczej; konserwatorskiej; badawczo-rozwojowej; produkcji audialnej i audiowizualnej.