Sporządzanie sprawozdania finansowego to jeden z najważniejszych obowiązków, należących do przedsiębiorstw, prowadzących pełną księgowość. Oprócz tego, że jego wykonanie i złożenie w odpowiednich instytucjach to już obowiązek, to dodatkowo cały proces związany z jego przygotowaniem to dodatkowe zadania. Mowa tu o prowadzeniu ksiąg rachunkowych, sporządzaniu bilansu czy kontroli dokumentów księgowych na podstawie, których dokonuje się zapisów księgowych. A to wszystko by wywiązać się z najważniejszego obowiązku – sporządzenia sprawozdania finansowego.
Sprawozdanie to jest dokumentem składającym się z kilku części. Są to:
- Wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
- Bilans (zestawienie aktywów i pasywów w ujęciu pieniężnym),
- Rachunek zysków i strat (zestawienie przychodów i kosztów),
- Sprawozdanie z przepływów pieniężnych,
- Zestawienie zmian w kapitale (funduszu własnym),
- Dodatkowe Informacje i objaśnienia.
Poza tymi elementami do sprawozdania dołącza się:
- opinie biegłego rewidenta (gdy istnieje obowiązek audytu księgowego),
- sprawozdanie z działalności (obowiązuje spółki kapitałowe i komandytowo-akcyjne, przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie).
Na koniec pocieszenie dla mikro przedsiębiorstw, prowadzących pełna rachunkowość. Mogą oni korzystać z uproszczonego wzoru sprawozdania finansowego, składającego się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz dodatkowej informacji. Jednak należy pamiętać, że uproszczone i pełne sprawozdanie musi złożone być w formie elektronicznej.