Czy Excel może zastąpić program księgowy?


ksiegowoscProgram komputerowy do prowadzenia księgowości to ogromy wydatek dla przedsiębiorstwa. Wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. Stąd też pojawią się pytanie o to czy księgowość można prowadzić w Excelu? Mogłoby się to wydawać świetnym rozważaniem, lecz nic z tego. Ustawa o rachunkowości dopuszcza prowadzenie księgowości w technice komputerowej tylko w przypadku, gdy jest to odpowiedni system komputerowy.  

Mimo, że nie można Excelem zastąpić programu komputerowego do prowadzenia księgowości, program ten może być bardzo pomocny. Otóż jeżeli chce się oszczędzić i nie kupować dla firmy programu komputerowego, można się zdecydować na stosowanie tradycyjnych technik księgowości (forma przebitkowa, tabelaryczna, rejestrowa). W takich przypadkach, program Excel może być doskonałym wsparciem.

Niestety zastosowanie opisanego sposoby prowadzenia księgowości, nie zredukuje wszystkich kosztów prowadzenia księgowości do minimum. Niestety może też negatywnie wpłynąć na jakość obsługi księgowej. Nie warto więc korzystać z tego rozwiązania. Warto zastanowić się nad lepszymi sposobami. Jednym z nich jest outsourcing księgowości.