Czy może być coś łatwiejszego niż karta podatkowa?

Rachunkowość w firmie można prowadzić różnymi sposobami. Na ogół im prościej tym lepiej. Dlatego też wielu przedsiębiorców, jeżeli tylko może decyduje się na wybór najprostszej metody rachunkowości, czyli karty podatkowej. 

Karta podatkowa umożliwia w bardzo prosty sposób ustalenia należności podatkowych. Wystarczy posiadając taką kartę (oczywiście aktualną), odnaleźć wiersz w którym znajduje się prowadzona przez przedsiębiorcę działalność. Następnie w tym wierszy odszukać kwotę podatku, ujmując zatrudnienie w firmie oraz liczbę ludności w miejscowości w jakiej prowadzona jest działalność. Od otrzymanej kwoty, odejmuje się wysokość składki na ubezpieczanie zdrowotne, podlegającej odliczeniu od podatku. Na końcu pozostaje przelanie zaliczki do Urzędu Skarbowego oraz sporządzenie rocznej deklaracji PIT-16A do 20 stycznia roku następującego po okresie rozliczeniowym.

W porównaniu do innych sposobów prowadzenia rachunkowości, nawet tych uproszczonych karta podatkowa to duża wygoda. Jednak ma one też swoje wady. Nie jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, a jeżeli jednostka nie otrzymuje przychodów jest zobowiązana do płacenia podatku. Kolejnym utrudnieniem dla przedsiębiorców może okazać się, że od 2022 roku nie można skorzystać z tej formy. Jedynymi wyjątkami są przedsiębiorcy, którzy kontynuują korzystanie z niej od roku poprzedniego.

Osobą, które dopiero zaczynają prowadzić księgowość w tej formie przydać się może wzór karty podatkowej, który został zamieszczony poniżej.

 

🔹🔹🔹 Oferta biura rachunkowego

Prowadzenie księgowości powierz specjalistom biura rachunkowego. Oferujemy kompleksową pomoc dla właścicieli firm z całej Polski.