Działalność konkurencyjna

Działalność konkurencyjna to rodzaj działalności, która prowadzona jest przez pracownika na niekorzyść pracodawcy lub między przedsiębiorstwami. Oznacza to świadome szkodzenie interesom oraz prowadzenie działań, które naruszają chronione dobra firmy.

W wypadku działalności konkurencyjnej między pracownikiem a pracodawcą, aby zapobiec takiemu działaniu można zawrzeć umowę. Zakazuje ona ujawniania informacji, których upublicznienie mogłoby zaszkodzić pracodawcy. Dodatkowo po zawarciu takiej umowy pracownik nie mógłby podjąć prowadzenia konkurencyjnej działalności. W wypadku złamania umowy pracodawca może ubiegać się wyrównania szkody. 

Oczywiście należy pamiętać, że konkurencja nie jest w żaden sposób zakazana. Na rynku jest wiele firm, które prowadzą podobną działalność. Natomiast, przedsiębiorca nie może prowadzić nieuczciwej konkurencji.
Nieuczciwą konkurencją można nazwać te działania, które nie należą do ustalonych z góry dobrych obyczajów czy są sprzeczne z prawem. Mogą to być na przykład działania, które kopiują czyjś produkt, pomówienia, wprowadzanie w błąd. Czyli te wszystkie czynności, przez które firma straciła dostęp do rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *