Być może o uproszczonej księgowości wie się dużo, lecz warto na bieżąco przypominać o najważniejszych zasadach prowadzenia rachunkowości. Informacje takie to duże wsparcie w rozpoczynaniu własnej działalności, dlatego kierujemy je głównie do młodych i początkujących przedsiębiorców.
Zakładając mniejsze firmy, takie jak pracownia krawiecka, butik czy salon fryzjerski, można stosować uproszczone formy księgowości. Jednak trzeba spełnić dwa warunki:
- Założona firma musi mieć formę prawną, która umożliwia prowadzenie uproszczonej księgowości.
- Roczne obroty firmy nie mogą przekraczać limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych (2 000 000 euro).
Prowadzenie uproszczonej księgowości może następować w trzech równych formach. Dla wszystkich możliwe jest stosowanie KPiR czyli księgi przychodów i rozchodów. Można również starać się o pozwolenie na prowadzenie księgowości uproszczonej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej (w tym celu należy spełnić stawiane przedsiębiorcom wymogi). Są to w porównaniu do KPiR jeszcze łatwiejsze sposoby na prowadzenie księgowości w mniejszych firmach.
Niektóre przedsiębiorstwa oprócz ewidencji księgowej muszą prowadzić:
- ewidencję środków trwałych
- ewidencję wyposażenia
- ewidencję przebiegu pojazdu
- rejestry VAT
Prowadzenie uproszczonej księgowości jest łatwe, tanie oraz mniej czasochłonne. Pamiętać trzeba jednak o tym, że nawet by prowadzić uproszczoną księgowość, trzeba posiadać podstawową wiedzę z tego zakresu ewidencji, czas na uzupełnianie KPiR oraz pieniądze na zakup chociażby właściwego systemu księgowego, który pozwoli wygodniej zająć się prowadzeniem księgowości w firmie.