Kiedy warto zatrudnić księgową?

By zadać sobie takie pytanie, niezbędne jest kilka informacji. Pierwszą z nich są koszty wiążące się z zatrudnieniem. Wahają się one od 100-150 zł (w przypadku jednoosobowego przedsiębiorstwa). Istnieje także możliwość skorzystania z biura rachunkowego online (100-200 zł miesięcznie). Mówiąc o zatrudnieniu w firmie trzeba liczyć się z wydatkami ok.4500 zł miesięcznie (średnia płaca księgowego w Polsce).

Kiedy księgowa nie jest potrzebna?

Dobrym przykładem na zobrazowanie jest zawód lekarza, który pracuje w szpitalu (nie jest VAT-owcem). Będzie on wystawiał rachunki szpitalowi i poradni za przyjmowanie pacjentów. Grono odbiorców będzie pozostawało bez większych zmian. Zakładając, że lekarz nie myśli o założeniu własnego gabinetu i zatrudnianiu pracowników. Znaczną część składek będzie opłacał za niego szpital.Jeżeli chodzi natomiast o koszty prowadzenia działalności gospodarczej to składają się na nią:
-koszty dojazdu
-literatura fachowa
-przybory biurowe
-telefon kom.
W tym wypadku praca księgowej polegałaby na comiesięcznym uiszczaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Kiedy księgowa jest potrzebna?

Jeżeli mówmy już np. o firmie, wtedy pomoc księgowej jest raczej niezbędna. Ułatwia i usprawnia ona działanie w firmie. Patrząc z punktu widzenia pracodawcy w sytuacji zatrudnienia księgowej, nie musi on już zajmować się księgowaniem żadnych operacji finansowych w firmie.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu należy dokładnie przeanalizować konieczność ewentualnego zatrudnienia księgowej, bo zależy to od wielu czynników.