Różnica pomiędzy podatkiem należnym, a naliczonym?

Czynni podatnicy VAT zobowiązani są m.in. do obowiązkowego opłacania podatków należnych do Urzędu Skarbowego. Nałożenie świadczenia należnego powstaje w momencie generowania przez przedsiębiorcę przychodów.

Podatek VAT należny to wartość wynikająca ze sprzedaży towarów lub usług. Jego wysokość zależy od ceny netto oraz stawki podatku i zgodnie z zasadą ogólną obowiązek opłacenia powstaje w momencie dokonania pierwszej transakcji pomiędzy sprzedawcą i nabywcą.

Podatek naliczony natomiast stanowi daninę płaconą przez właściciela firmy z tytułu nabytych towarów związanych z prowadzoną działalnością. Kwotę podatku nałożonego na podatnika stanowi wysokość świadczenia, które przedsiębiorca musi zapłacić za zakup towarów lub materiałów, sumę podatku wynikającego z dokumentu celnego lub kwotę zobowiązania podatkowego należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać również z odliczenia podatku VAT. Przywilej obniżki przysługuje czynnym podatnikom, którzy korzystają z niego w oparciu o koszta związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

🔹🔹🔹 Oferta biura rachunkowego

Doradztwo oraz porady – możliwość nawiązania współpracy stałej. Konsultacje przez e-mail, Skype, telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *