Składka chorobowa – czy obowiązkowa?

Wiele osób zastanawia się czy opłacanie składki chorobowej jest obowiązkowe. Na wstępie tego artykułu warto zaznaczyć, że niezależnie od rodzaju umowy na podstawie której wykonujemy pracę jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłat na ubezpieczenia społeczne. Czym składka zdrowotna różni się od składki na ubezpieczenie chorobowe? Która z nich jest obowiązkowa?

Składka zdrowotna

W przypadku opłacania składki zdrowotnej mamy możliwość korzystania z opieki świadczonej przez NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia. To świadczenie jest obowiązkowe – do jego opłacania zobligowani są pracodawcy niezależnie od rodzaju zatrudnienia.

Składka na ubezpieczenie chorobowe

W większości przypadków to dobrowolna składka opłacana przez pracowników i pracodawców. Po jej opłacaniu mamy możliwość korzystania z zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego.

A kiedy składka chorobowa jest obowiązkowa? Do jej opłacania zobowiązani są pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę – wysokość składki zostaje potrącona od kwoty wynagrodzenia.

W celu poprawnego wyliczenia składki zdrowotnej oraz chorobowej warto skorzystać z pełnej obsługi księgowej, która zadba o kwestie podatkowe oraz kadrowo-płacowe firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *