Nie da się ukryć, iż samochód w przedsiębiorstwie bardzo często nie tylko jest wygodą, ale również koniecznością. Często też możemy spotkać się z sytuacją, kiedy wśród początkujących przedsiębiorców, zakup firmowego samochodu jest wręcz niemożliwy. Wówczas świetnym rozwiązaniem okazuje się wynajem samochodu.
Zgodnie z prawem samochód może zostać wynajęty zgodnie z prawem na podstawie umowy najmu. Wówczas umowa ta zobowiązuje podmiot wynajmujący do oddania najemcy rzeczy na czas określony warunkami sporządzonej umowy. Z kolei przedsiębiorca (najemca) ma obowiązek regulowania ustalonej opłaty przez ten czas.
Możemy rozróżnić najem:
– krótkoterminowy (krócej niż 6 miesięcy),
– długoterminowy (dłużej niż 6 miesięcy).
Warto również wiedzieć, iż czynni podatnicy podatku VAT posiadają prawo odliczenia podatku z faktury za najem samochodu, a także od faktur, które dotyczą jego eksploatacji. Art.86a, ust. 4 i 9 informuje nas o tym, iż w przypadku pojazdu o całkowitej masie przekraczającej 3,5 tony, bądź pojazdu, którego konstrukcja wyklucza jego użycie do innych celów jak ten związany z prowadzoną działalnością, bądź wskazuje na to, iż jego użytkowanie do celów innych jak te związane z prowadzoną działalnością są nieistotne – PODATNIKOWI PRZYSŁUGUJE PEŁNE PRAWO DO ODLICZENIA PODATKU VAT.
W sytuacji, kiedy warunki te nie zostaną spełnione, odliczenie 100% jest możliwe wówczas, gdy jednocześnie:
– prowadzona jest kilometrówka,
– pojazd został zgłoszony na formularzu VAT-26 do US,
– sporządzono regulamin użytkowania pojazdu w firmie,
– pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności.
W sytuacji, kiedy oba przypadki nie mają miejsca, wówczas odliczenie VAT jest możliwe wyłącznie w wysokości 50% bez dodatkowych formalności.