Wirtualne kasy fiskalne

Resort finansów kończy pracę nad rozporządzeniem dotyczącym wirtualnych kas fiskalnych.

Wirtualną kasą fiskalną nazywa się oprogramowanie, które można zainstalować na telefonie czy laptopie aby o podłączeniu do drukarki pełniło rolę kasy fiskalnej. Celem tego rozwiązania ma być walka z tak zwaną szarą strefą poprzez obniżenie kosztów kas oraz ich łatwą dostępność.

Wirtualne kasy fiskalne będą stanowiły nowoczesną alternatywę. Pozwolą one na przesył danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci co zapewni zautomatyzowanie sposobu prowadzenia ewidencji oraz przekazywania informacji o zaistniałych zdarzeniach fiskalnych.

Projekt techniczny kas przygotowany przez Ministerstwo Finansów, został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. Aktualnie przeprowadzane są testy z przedsiębiorcami oraz przygotowywane są standardy uruchamiania. Zanim kasy zostaną oddane do użytku, będą musiały zostać poddane certyfikacji, tak aby stanowiły bezpieczne narzędzie.

Wprowadzenia rozporządzenia możemy spodziewać się nawet w czerwcu. Rozporządzenie ma charakter próbny, a z wirtualnych kas na początku będą mogły korzystać podatnicy działający w branżach takich jak: transport, gastronomia, hotelarstwo, sprzedaż węgla, brykietu czy innych paliw stałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *