Zewnętrzne źródła finansowania 

Często okazuje się, że wewnętrzne finansowanie nie pokrywa wydatków firmy i potrzebne jest sięganie po finansowanie zewnętrzne. Jakie źródła finansowania wybrać i jak je znaleźć?

Leasing – łatwy dostęp do potrzebnych urządzeń bez potrzeby dużego wkładu własnego. Taki sposób finansowania najłatwiej uzyskać zgłaszając się do pewnych firm leasingowych ze sprawdzoną bazą klientów.

Kredyt bankowy – umowa pomiędzy kredytobiorcą i bankiem. Największą zaletą jest możliwość uzyskania dużej ilości środków finansujących inwestycje. Najpopularniejszy sposób finansowania zewnętrznego i stosunkowo łatwy do uzyskania. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić oferty kredytowe innych banków.

Dotacje – przeznaczone głównie dla małych i średnich firm. Dostęp do dotacji najłatwiej uzyskać w instytucjach Unii Europejskiej.

Emisja akcji – duże i średnie firmy o pewnej reputacji i utwierdzonej pozycji na rynku mogą pozwolić sobie na uczestnictwo akcjonariusza. Należy pamiętać, że taki sposób finansowania przedsiębiorstwa zmniejsza autonomię, a posiadacz akcji posiada status wspólnika. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *