E- faktury- ile zaoszczędzisz?

Znawcy prognozują wzrost zainteresowania e-fakturami, według nich w 2020 każda firma na terenie naszego kraju będzie zmuszona zmienić system fakturowania. Większość przedsiębiorców podchodzi do tego pomysłu sceptycznie, jednak niechęć to tylko stan przejściowy gdyż korzyści wynikające z planowanych zmian sprawią że szybko zmienią Oni zdanie.

Według raportów, firmy na terenie całej Europy zyskują dzięki korzystaniu z możliwości e- fakturowaniu około 250 mld euro. Niestety polskie przedsiębiorstwa przyczyniają się do tego w bardzo niewielkim stopniu. Z czasem jednak i to się zmieni, nawet bez odgórnego nakazu, wszystko za sprawą oszczędności jakie przyniosą ze sobą takie fakturowania.

Pierwszym obszarem na którym Polacy będą mogli zaoszczędzić są oczywiście pieniądze. Aktualnie wszystkie faktury są drukowane i wysyłane za pośrednictwem poczty, za dostarczenie jednej faktury możemy zapłacić nawet około 6 złotych. Koszty rosną wraz ze wzrostem liczby klientów, dlatego już nawet w przypadku średniej wielkości firmy suma ta jest bardzo wysoka. Stan poczty a naszym kraju również staje się argumentem przemawiającym za wystawianiem faktur online. Gdyby przedsiębiorcy korzystali z tego nowoczesnego rozwiązanie, jedynym za co musieliby zapłacić byłby odpowiedni program.

Dla porównania, za wystawienie 500 standardowych faktur przedsiębiorstwo musi zapłacić około 13 tysięcy, natomiast za fakturę w formie elektronicznej niecałe 300 zł. Rachunek jest prosty, na 500 fakturach można zaoszczędzić nawet 2 tysiące! 

Wszyscy korzystający z tego innowacyjnego rozwiązania zyskają, oprócz pieniędzy, jakże cenny czas. Proces wypełniania faktury będzie mniej problematycznym, dotrze ona do klienta szybciej, a Ten będzie mógł szybciej zapłacić nadawcy.

E- faktury zakończą tez problem niewłaściwych adresów dostarczenia, czy z zagubionych faktur, klient będzie miał do nich dostęp w każdej chwili. Nieograniczone jest też miejsce odbioru takiego dokumentu, można to zrobić wszędzie za pomocom łącza internetowego.

Takie rozwiązanie pozwoli też zaoszczędzić miejsce, gdyż oznacza koniec magazynów pełnych dokumentów oraz nośników czy serwerów na których mogą być przechowywane.

Zwolennikami tego rozwiązania są też ekolodzy gdyż pozwala ono ratować około 12 mln drzew.